Pensijų reforma 2019

Dėl Pensjų kaupimo įstatymo pakeitimų, 2019 m. pradžioje buvo pakeistas II pakopos pensijų kaupimo modelis, kuris šiuo metu yra toks:

  • Jei nedalyvauji II pakopoje ir esi jaunesnis nei 40 m., tuomet automatiškai įtraukiamas į pensijų kaupimą, atsisakymo atveju automatinis įtraukimas kartojamas po 3 metų.
  • Dalyvaujantys iki 2018-12-31 II pakopoje pilna apimtimi (2+2+2), toliau kaupia savo lėšomis pilna apimtimi ir gauna valstybės skatinamąją įmoką
  • Dalyvaujantys iki 2018-12-31 II pakopoje ir gavę Sodros įmokos dalį (2+0+0), toliau kaupia savo lėšomis didėjančiomis įmokomis ir atitinkamai savo dalyvavimui gauna valstybės skatinamąją įmoką.
  • Taip pat dalyvavę iki 2018-12-31 gali apsispręsti nebekaupti II pakopoje pasirinkę vieną iš dviejų variantą:
    • Stabdyti tolimesnį įmokų mokėjimą, o sukauptą turtą palikti toliau investuoti II pakopos pensijų fonde
    • Sukauptas lėšas grąžinti „Sodrai“ ir tokiu būdu bus atstatyti prarasti „Sodros“ vienetai, įsigyjami papildomi, jei sukaupta suma yra didesnė, nei „Sodros“ pervestos įmokos.

Lietuvos aktuarų darbo grupė paruošė skaičiuoklę, kurioje galima pasitikrinti dėl sukauptų lėšų grąžinimo „Sodrai“, kur aktuariniais būdais yra vertinamos šios alternatyvos:

(1) grąžinti sukauptas lėšas Sodrai
(2) palikti sukauptas lėšas II pakopos fonde

Alternatyvos vertinamos atsižvelgiant į tikimybes sulaukti pensinio amžiaus, gauti visas išmokas, įskaitant ir paveldimas sumas, prognozuojant būsimos „Sodros“ pensijos augimą ir II pakopos investicinę grąžą. Visos būsimos išmokos yra vertinamos dabartine verte (diskontuojamos). Skaičiuoklės prielaidos yra suderintos su „Sodros“ prognozuojamos pensijos skaičiuoklėje naudojamomis prielaidomis.

Pasirinkite Jus dominančią temą:

Ar verta grąžinti II pensijų pakopoje sukauptus pinigus į Sodrą?
Apie atidėtus anuitetus [PDF]